Erkin Qaraqalpaqstan “ (Ozod Qaraqalpaqstan) — Qoraqalpogʻiston (Oʻzbekiston) ijtimoiy-siyosiy gazetasi, qoraqalpoq tilida nashr etiladi. Bu tildagi eng qadimgi va eng mashhur gazeta.
1924-yil noyabr oyidan beri nashr etilgan. Dastlab " " ٴيركين قاراقالپاق " (Erkin Qoraqalpoq) deb nomlangan, 1929-yilda „Mijnetkeş qaraqalpaq“ (Mehnat Qoraqalpoq) deb qayta nomlandi, 1932-yilda „Qьzьl Qaraqalpaƣьstan“ / „Қзыл Қарақалпақстан“ nomini oldi, 1950-yillarda „Совет Қарақалпақстаны“ deb nomlandi. 1990-yillarning boshidan buyon gazeta „Erkin Qaraqalpaqstan“ deb nomlanadi.
1975-yilda u haftada besh marta 66 000 nusxada nashr etilgan. 2007-yil avgust holatiga koʻra, u haftada uch marta 2,7 ming nusxada nashr etilgan. Asosan obuna orqali tarqatiladi.
1968-yilda "Hurmat belgisi" ordeni bilan taqdirlangan. 1994-yilda Oʻzbekiston Respublikasining Faxriy yorligʻi bilan taqdirlangan.