Oʻzbekiston 2014-yilgi Qishki Paralimpiya oʻyinlarida
O‘zbekiston 2014-yil 7-16-mart kunlari Rossiyaning Sochi shahrida bo‘lib o‘tadigan Qishki Paralimpiya o‘yinlarida ishtirok etish uchun delegatsiya yubordi. Bu mamlakat birinchi marta Qishki Paralimpiya oʻyinlarida ishtirok etdi. Delegatsiya tarkibida togʻ changʻisi boʻyicha ikki nafar sportchi — Yevgeniy Slepov va Ramil Gayazov bor edi. Gayazov marraga erisha olmadi, Slepov esa snoubord krossda 32-oʻrinni egalladi.
Fon
O‘zbekiston 1996-yilda Afinada bo‘lib o‘tgan Yozgi Olimpiada o‘yinlaridan buyon har bir yozgi Olimpiya o‘yinlarida, 1994-yilgi Lillexammer o‘yinlaridan buyon esa, 2018-yilgi Qishki Olimpiya o‘yinlari yakunlangandan beri har bir Qishki Olimpiya o‘yinlarida mustaqil ishtirok etdi. Oʻzbekiston Yozgi Paralimpiya oʻyinlarida 2004-yilda qatnasha boshlagan, biroq Sochi qishki Paralimpiya oʻyinlariga birinchi delegatsiyasini yuborgan edi. Ochilish marosimi va yopilish marosimida xalqlar paradida O‘zbekiston bayroqdori sifatida Ramil Gayazov saylandi.
Nogironlik tasnifi
Paralimpiya oʻyinlarining har bir ishtirokchisi oʻz nogironligi beshta nogironlik toifasidan biriga guruhlangan; amputatsiya, bu holat tugʻma yoki shikastlanish yoki kasallik tufayli davom etishi mumkin; miya yarim palsi; nogironlar aravachasidagi sportchilar, bu va boshqa toifalar oʻrtasida koʻpincha bir-biriga oʻxshashlik mavjud; koʻrish buzilishi, shu jumladan koʻrlik; Les autres, boshqa toifalardan biriga qatʼiy kirmaydigan har qanday jismoniy nogironlik, masalan, mittilik yoki koʻp skleroz. Har bir Paralimpiya sporti musobaqaning oʻziga xos jismoniy talablariga qarab oʻz tasnifiga ega. Hodisalarga raqam va harflardan iborat kod beriladi, unda tadbir turi va musobaqalashayotgan sportchilar tasnifi tavsiflanadi. Kodda „B“ boʻlgan hodisalar koʻrish qobiliyati zaif boʻlgan sportchilar uchun, LW1 dan LW9 gacha boʻlgan kodlar musobaqada qatnashadigan sportchilar uchun va LW10 dan LW12 gacha oʻtirgan sportchilar uchun. Togʻ changʻisi musobaqalari sportchilarni oʻtirgan, tik turgan va koʻrish qobiliyati zaif sportchilar uchun alohida musobaqalarga birlashtirdi.
Togʻ changʻisi
Ramil Gayazov bu o‘yinlar vaqtida 28 yoshda edi, u o‘rindiqlar toifasida ishtirok etdi. 2014-yil 13-mart kuni slalomning birinchi bosqichida darvozani o‘tkazib yuborgani uchun diskvalifikatsiya qilingan edi. Ikki kundan soʻng, u gigant slalomda qatnashganiga qaramay, nomaʼlum sabablarga koʻra poygani boshlay olmadi.
Erkaklar Snoubordda uchish
2014-yilgi Qishki Paralimpiya oʻyinlari uchun snoubord kross alohida sport turi emas, balki togʻ changʻisining intizomi hisoblangan. Snoubord faqat tik turgan holatda qatnashgan sportchilar uchun taklif qilingan. 2014-yil 14-mart kuni erkaklar o‘rtasida snoubord kross bo‘yicha musobaqa bo‘lib o‘tdi. Yevgeniy Slepov 1 va 3 yugurishlarda oʻzining eng yaxshi ikkita vaqtini qayd etdi va har bir sportchining faqat ikkita eng yaxshi vaqti yakuniy natija sifatida hisoblanadi. Slepov bir daqiqayu qirq uch soniya gʻalaba qozongan vaqtdan bir daqiqadan koʻproq vaqt oʻtib, uch daqiqayu ikki soniya vaqt bilan yakunladi. U 33 nafar ishtirokchi orasida 32-o‘rinni egalladi.