Jordan Ifeanyi Nwora (9-sentyabr, 1998-yilda tugʻilgan) — nigeriyalik-amerikalik professional basketbolchi boʻlib, u oxirgi marta Milliy Basketbol Assotsiatsiyasining (NBA) Milwaukee Bucks jamoasida oʻynagan. U Louisville Cardinals safida kollej basketboli oʻynagan. U Nigeriya erkaklar milliy basketbol jamoasida xalqaro miqyosda himoya qilgan.
Yoshligi
Nwora 1998-yil, 9-sentyabrda Nyu-Yorkning Buffalo shahrida nigeriyalik ota va amerikalik onada tugʻilgan. Uning otasi Alexandr Nwora, basketbol murabbiyi, Iordaniyaga basketbol qobiliyatini rivojlantirishda yordam berdi.
Maktab faoliyati
Nwora 2013-2014-yilgi mavsumda Amherst markaziy oʻrta maktabida basketbol oʻynashni boshladi, ikki mavsum davomida Buffalodagi Park maktabiga oʻtishdan oldin, Park maktabida u uch ochkolik masofadan 42 foiz toʻp kiritib, Pionerlarni Nyu-York shtat federatsiyasining B toifasi chempionatiga olib chiqdi, oʻrtacha 21,5 ochko, 6,5 ribaund, 2,4 toʻp toʻplash va 1,4 golli uzatmani amalga oshirdi. „The Park School“dagi ikkinchi mavsumida u oʻzining barcha mavsumdagi oʻrtacha koʻrsatkichlarini oshirdi, 23,4 ochko, 10,1 ribaund, 2,3 toʻp oʻtkazib yuborish va 1,8 assistentlik qildi. U The Park Schoolda oʻynagan oʻzining kichik va katta mavsumlarida Birinchi Team All-Markaziy o‘yinchicourt sharafini qoʻlga kiritdi. Nwora tayyorgarlik faoliyatini yana bir mavsum davom ettirdi, u yerda u Vermont akademiyasida 500 dan ortiq ochko toʻpladi, 2016-2017-yilgi mavsumda oʻrtacha 18,7 ochko va 5,3 ribaund toʻpladi.
Kollej jamoasidagi faoliyati
Nwora 2018-yilda Louisville Cardinallarsga qoʻshilgan edi. Birinchi mavsumda u har bir oʻyinda oʻrtacha 5,7 ochko, 2,2 ribaund va 0,4 golli uzatmani amalga oshirdi.
Ikkinchi kurs mavsumida Nwora mavsumdan oltita oʻyinda jamoada doimiy boshlovchiga aylandi. U har bir oʻyinda oʻrtacha 17,0 ochko, 7,6 ribaund va 1,3 golli uzatma toʻpladi, NCAAda ikkinchi eng yaxshilangan oʻyinchiga aylandi va ACCda eng yaxshilangan oʻyinchi deb nomlandi.
U mavsumoldi ACC yilning eng yaxshi futbolchisi deb topildi. 2020-yil, 29-yanvarda Nwora Boston kollejiga qarshi 86-69 hisobida gʻalaba qozonib, faoliyatidagi eng yuqori 37 ochkoni qoʻlga kiritdi va toʻqqizta ribaund qoʻshdi. Muntazam mavsum yakunida Nwora ACCning birinchi jamoasiga kiritildi va Tre Jonesga ovoz berishda yilning eng yaxshi oʻyinchisi sifatida ikkinchi oʻrinni egalladi. Yoshligida Nwora har bir oʻyinda oʻrtacha 18 ochko va 7,7 ribaund toʻpladi, shu bilan birga maydondan 44 % zarba berdi. Mavsumdan soʻng u 2020-yilgi NBA loyihasini eʼlon qildi.
Professional karyera
Milwaukee Bucks (2020-2022)
Nwora 2020-yilgi NBA loyihasida Milwaukee Bucks tomonidan 45-chi umumiy tanlov bilan tanlangan. 2020-yil, 24-noyabrda Bucks Nwora bilan shartnoma imzolaganini eʼlon qildi. U NBA G ligasi mavsumining boshlanishi uchun Salt-Lake City Starsga tayinlangan va 2021-yil, 10-fevralda debyut qilgan. Uch kundan soʻng, u toʻpigʻidan jarohat olgani uchun Stars safidan chaqirib olingan. Nwora 2021-yilgi NBA finalida gʻolib chiqqan Bucks jamoasining bir qismi edi.
2021-yil, 18-dekabrda Nwora Cleveland Cavaliersga 90-119 hisobida yutqazib, 11 ribaund bilan birga mavsumdagi eng yuqori 28 ochkoni qoʻlga kiritdi.
Terma jamoadagi faoliyati
Nworani 2018-yil 28-30-iyun kunlari FIBA jahon chempionati 2019 saralash bosqichi uchun D’Tigers tarkibiga uning otasi, jamoa bosh murabbiyi Alexander Nwora chaqirgan. Turnirda u oʻrtacha 21,7 ochko, 8 ribaund va 2,7 golli uzatmani amalga oshirdi. Lagosda boʻlib oʻtgan 2019-yilgi FIBA Jahon chempionati saralash bosqichida Nwora Mali bilan oʻyinda 36 ochko toʻpladi va Nigeriya uchun tarixdagi eng koʻp gol urgan futbolchi boʻldi va Ike Dioguning 31 ochkolik rekordini yangiladi.
Nwora Tokio-2020 Olimpiadasining dastlabki bosqichida Germaniyaga magʻlub boʻlib, 33 ochko toʻpladi. U har bir oʻyinda oʻrtacha 21 ochko toʻplagan holda Nigeriyani turnirda toʻplash boʻyicha yetakchilik qildi.