Asosiy maqola: FIFA Jahon chempionati tarixi
Avvalgi xalqaro musobaqalar
Dunyodagi birinchi xalqaro futbol oʻyini 1872 yilda Glazgoda Shotlandiya va Angliya oʻrtasida boʻlib oʻtgan qiyin oʻyin edi . Millatlar oʻrtasidagi birinchi xalqaro turnir, birinchi Britaniya uy chempionati 1884-yilda boʻlib oʻtgan.20-asrning boshlarida futbol dunyoning boshqa qismlarida mashhurligi oshgani sayin, u koʻrgazmali sport turi sifatida oʻtkazildi. 1900 va 1904 yilgi Yozgi Olimpiya oʻyinlarida medallar berilmagan (ammo Xalqaro Olimpiya Qoʻmitasi ularning maqomini retroaktiv ravishda rasmiy tadbirlarga aylantirgan) va 1906 yilgi Oʻzaro oʻyinlarda.
FIFA 1904 yilda tashkil etilganidan soʻng , 1906 yilda Shveytsariyada Olimpiya oʻyinlari doirasidan tashqarida boʻlgan davlatlar oʻrtasida xalqaro futbol turnirini oʻtkazishga harakat qildi. Bu xalqaro futbol uchun juda dastlabki kunlar edi va FIFAning rasmiy tarixi musobaqani muvaffaqiyatsiz deb taʼriflaydi.
1908 yilda Londonda boʻlib oʻtgan yozgi Olimpiya oʻyinlarida futbol rasmiy musobaqaga aylandi. Angliyaning futbol boshqaruv organi boʻlmish Futbol Assotsiatsiyasi (FA) tomonidan rejalashtirilgan tadbir faqat havaskor futbolchilar uchun boʻlib, musobaqa emas, balki shou sifatida baholandi. Oltin medallarni Buyuk Britaniya (Angliya milliy havaskor futbol jamoasi vakili) qoʻlga kiritdi . Ular bu jasoratni 1912 yil Stokgolmdagi yozgi Olimpiya oʻyinlarida takrorladilar . .
Olimpiya musobaqasi faqat havaskor jamoalar oʻrtasida davom etayotganligi sababli, ser Tomas Lipton 1909 yilda Turinda Ser Tomas Lipton Trophy turnirini tashkil qildi. Lipton turniri turli millatlarning alohida klublari (milliy jamoalar emas) oʻrtasidagi chempionat edi, ularning har biri. butun bir xalqning vakili edi. Musobaqa baʼzan Birinchi Jahon Kubogi deb taʼriflanadi va unda Italiya, Germaniya va Shveytsariyaning eng nufuzli professional klublari ishtirok etadi, ammo Angliya FA musobaqa bilan bogʻlanishdan bosh tortdi va professional jamoani yuborish taklifini rad etdi. . Lipton okrugi Durhamdan havaskor boʻlgan West Oklendni taklif qildi, oʻrniga Angliyani ifodalash. Gʻarbiy Oklend turnirda gʻolib chiqdi va 1911 yilda oʻz unvonini muvaffaqiyatli himoya qilish uchun qaytib keldi. Lipton musobaqasidan oldin, 1876 yildan 1904 yilgacha " futbol boʻyicha jahon chempionati " deb hisoblangan oʻyinlar etakchi ingliz va Shotlandiya klublari oʻrtasidagi uchrashuvlar edi, masalan, 1895 yilda " Sanderlend " OFK va „ Midlotian FC“ oʻrtasidagi oʻyin. yutuq.
1914 yilda FIFA Olimpiya turnirini „havaskorlar oʻrtasidagi futbol boʻyicha jahon chempionati“ sifatida tan olishga rozi boʻldi va tadbirni boshqarish mas’uliyatini oʻz zimmasiga oldi.  Bu 1920 yilgi Yozgi Olimpiada oʻyinlarida Misr va Yevropaning 13 jamoasi ishtirok etgan va Belgiya gʻalaba qozongan davlatlar oʻrtasida dunyodagi birinchi qitʼalararo futbol musobaqasiga yoʻl ochdi .  Urugvay 1924 va 1928 yillardagi keyingi ikkita Olimpiya futbol turnirlarida gʻolib chiqdi . Bular, shuningdek, birinchi ikkita ochiq jahon chempionati edi, chunki 1924 yil FIFAning professional davrining boshlanishi edi.
Ikkinchi jahon urushidan oldingi jahon chempionatlari
utbol boʻyicha Olimpiya oʻyinlarining muvaffaqiyati tufayli FIFA prezidenti Jyul Rimening harakatlantiruvchi kuchi sifatida yana oʻzining xalqaro turnirini Olimpiadadan tashqarida oʻtkazishga kirishdi. 1928 yil 28 mayda Amsterdamda boʻlib oʻtgan FIFA kongressi jahon chempionatini oʻtkazishga qaror qildi.  Urugvay hozirda ikki karra rasmiy futbol boʻyicha jahon chempioni boʻlgan va 1930-yilda mustaqillikning 100 yilligini nishonlash munosabati bilan FIFA Urugvayni ilk Jahon kubogi turniriga mezbon mamlakat deb eʼlon qildi .
Tanlangan davlatlarning milliy assotsiatsiyalari jamoani yuborishga taklif qilindi, ammo musobaqa oʻtkaziladigan joy sifatida Urugvayning tanlanishi Yevropa tomonlari uchun Atlantika okeani boʻylab uzoq va qimmat sayohatni anglatardi. Haqiqatan ham, hech bir Yevropa davlati musobaqa boshlanishiga ikki oy qolganiga qadar jamoa yuborishga vaʼda bermagan. Rimet oxir-oqibat Belgiya , Fransiya , Ruminiya va Yugoslaviya jamoalarini safarga chiqishga koʻndirdi.  Hammasi boʻlib 13 ta davlat qatnashdi: Janubiy Amerikadan yetti nafar, Yevropadan toʻrtta va Shimoliy Amerikadan ikkita..
Birinchi ikkita Jahon kubogi oʻyinlari 1930 yil 13 iyulda bir vaqtning oʻzida boʻlib oʻtdi va Fransiya va AQSh mos ravishda Meksikani 4: 1 va Belgiyani 3: 0 hisobida magʻlub etishdi. Jahon chempionatlari tarixidagi ilk gol fransiyalik Lyusen Loran tomonidan kiritildi.  Finalda Urugvay Montevideoda 93 000 kishi koʻz oʻngida Argentinani 4-2 hisobida magʻlub etdi va jahon chempionatida gʻolib chiqqan birinchi davlatga aylandi.  Jahon chempionati tashkil etilgandan soʻng, FIFA va XOQ havaskor oʻyinchilarning maqomi boʻyicha kelishmovchiliklar yuzaga keldi va shuning uchun futbol musobaqadan olib tashlandi.1932 yil Yozgi Olimpiya oʻyinlari .  XOQ va FIFA oʻzaro kelishmovchiliklarni ishlab chiqqandan soʻng, Olimpiya futboli 1936 yilgi Yozgi Olimpiada oʻyinlariga qaytdi, ammo endi nufuzli jahon chempionati soyasida qoldi.
Erta Jahon kubogi musobaqalari oldida turgan muammolar qitʼalararo sayohat va urush qiyinchiliklari edi. Janubiy Amerikaning bir nechta jamoalari 1934 yilgi Jahon chempionati uchun Evropaga borishga tayyor edilar va Braziliya va Kubadan tashqari barcha Shimoliy va Janubiy Amerika davlatlari 1938 yilgi turnirni boykot qildilar . Braziliya Janubiy Amerikadagi yagona jamoa boʻlib, ikkalasida ham raqobatlashdi. Germaniya va Braziliya mezbonlik qilishga intilgan 1942 va 1946 yillardagi musobaqalar  Ikkinchi jahon urushi va uning oqibatlari tufayli bekor qilindi .
Ikkinchi jahon urushidan keyingi jahon chempionatlari
1950 yilda Braziliyada boʻlib oʻtgan Jahon chempionati birinchi boʻlib britaniyalik ishtirokchilarni oʻz ichiga olgan. Britaniya jamoalari 1920-yilda, qisman oʻzlari urush olib borgan mamlakatlarga qarshi oʻynashni istamaganliklari uchun va qisman futbolga chet el taʼsiriga qarshi norozilik sifatida  FIFAdan chiqdilar, lekin FIFA taklifiga binoan 1946-yilda qayta aʼzo boʻlishdi.  Turnir, shuningdek, oldingi ikki jahon chempionatini boykot qilgan 1930 yil chempioni Urugvayning qaytishini koʻrdi. Urugvay " Marakanazo " (portugalcha: Marakanaço) deb nomlangan oʻyinda mezbon Braziliyani magʻlub etib, yana turnir gʻolibiga aylandi.
1934 yildan 1978 yilgacha boʻlgan turnirlarda har bir turnirda 16 ta jamoa qatnashgan, 1938 yil bundan mustasno, Avstriya saralashdan soʻng Germaniyaga singib ketgan va 15 jamoa bilan turnirni tark etgan va 1950 yilda Hindiston , Shotlandiya va Turkiya musobaqani tark etgan. 13 ta jamoa ishtirokidagi turnir.  Ishtirokchi davlatlarning aksariyati Yevropa va Janubiy Amerikadan, kichik ozchilik Shimoliy Amerika, Afrika, Osiyo va Okeaniyadan edi. Bu jamoalarni odatda Yevropa va Janubiy Amerika jamoalari osonlikcha magʻlub etishardi. 1982 yilgacha Evropa va Janubiy Amerikadan tashqarida birinchi bosqichdan chiqib ketgan yagona jamoalar: AQSh, 1930 yilda yarim finalchilar; Kuba , 1938 yilda chorak finalchilar; Shimoliy Koreya , 1966 yilda chorak finalchilar; va Meksika , 1970 yilda chorak finalchilar .
32 ta jamoani kengaytirish
Turnir 1982 yilda 24 ta ,  va 1998 yilda 32 tagacha kengaytirildi  , shuningdek, Afrika, Osiyo va Shimoliy Amerikadan koʻproq jamoalar ishtirok etishiga imkon berdi. Oʻshandan beri ushbu mintaqalar jamoalari koʻproq muvaffaqiyat qozonishdi, bir nechtasi chorak finalga chiqdi: Meksika , 1986 yilda chorak finalchilar ; Kamerun , 1990 yilda chorak finalchilar ; Janubiy Koreya , 2002 yilda toʻrtinchi oʻrinni egallagan ; Senegal , AQSH bilan birga , 2002 yilda ham chorak finalga chiqqan; Gana , 2010 yilda chorak finalchilar; va Kosta-Rika, 2014-yilda chorak finalchilar. Shunga qaramay, Yevropa va Janubiy Amerika jamoalari ustunlik qilishda davom etmoqda, masalan, 1994, 1998, 2006 va 2018-yillardagi chorak finalchilarning barchasi Yevropa yoki Janubiy Amerikadan bo‘lgan va shu paytgacha barcha turnirlarning finalchilari ham bo‘lgan.
2002 yilgi FIFA Jahon chempionati saralash bosqichida ikki yuzta jamoa qatnashdi ; 2006 yilgi futbol boʻyicha jahon chempionatiga 198 ta davlat yoʻllanmani qoʻlga kiritishga uringan boʻlsa, rekord darajadagi 204 davlat 2010 yilgi FIFA Jahon chempionati saralashiga kirishgan .
48 ta jamoani kengaytirish
2013-yil oktabr oyida Zepp Blatter Karib dengizi futbol ittifoqi mintaqasiga jahon chempionatidagi o‘rinni kafolatlash haqida gapirgan edi .  FIFA haftalik jurnalining 2013-yil 25-oktabr sonida Blatter shunday deb yozgan edi: „Sport nuqtai nazaridan men globallashuvga nihoyat jiddiy eʼtibor qaratishini va Afrika va Osiyo milliy assotsiatsiyalari FIFAda munosib maqomga ega boʻlishini istardim. Jahon chempionati Evropa va Janubiy Amerika konfederatsiyalari jahon chempionati yoʻllanmalarining koʻpchiligiga daʼvogar boʻlishi mumkin emas.“  Bu ikki mulohazalar sharhlovchilarga Blatter oʻzini FIFA prezidentligiga qayta saylanish uchun ilgari surishi mumkinligini koʻrsatdi.
Jurnal eʼlon qilinganidan soʻng, Blatterning FIFA prezidentligi uchun boʻlajak raqibi, UEFA prezidenti Mishel Platini Jahon chempionatini 40 ta milliy assotsiatsiyaga yetkazish niyatida ekanligini, bunda ishtirokchilar sonini 8 taga koʻpaytirish niyatida ekanini aytdi. Platini UEFAga qoʻshimcha yoʻllanma, ikkitadan Osiyo Futbol Konfederatsiyasi va Afrika Futbol Konfederatsiyasiga, ikkitasi KONKAKAF va KONMEBOL oʻrtasida taqsimlanishini va Okeaniya Futbol Konfederatsiyasiga kafolatlangan joy ajratishini aytdi . Platini nima uchun jahon chempionatini kengaytirishni xohlayotganini aniq aytdi. U shunday dedi: "[Jahon chempionati] jamoalarning sifatiga asoslanmaydi, chunki sizda jahon chempionatida eng yaxshi 32-o‘yin yo‘q… lekin bu yaxshi murosa…. Bu siyosiy masala, nega bunday bo‘lmasin? koʻproq afrikaliklar bormi? Raqobat butun dunyodagi barcha odamlarni jalb qilishdir. Agar ishtirok etish imkoniyatini bermasangiz, ular yaxshilanmaydi ".
2016-yil oktabr oyida FIFA prezidenti Janni Infantino 2026-yilda 48 jamoa ishtirokida bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatini qo‘llab-quvvatlashini maʼlum qildi.  2017-yil 10-yanvarda FIFA 2026-yilgi jahon chempionatida 48 ta finalchi jamoa bo‘lishini tasdiqladi.